Nohejbal

Oblíbená, téměř ryze česká, míčová hra do haly. Nohejbal je míčový kolektivní sport pocházející z Československa. V angličtině se tento sport nazývá Football tennis nebo Futnet, v němčině Fußballtennis, ve francouzštině je to Tennis-Ballon.

Trocha historie

Jelikož je nohejbal vlastně národní sport, neškodí si povědět něco málo o historii tohoto sportu. V roce 1922 členové fotbalového klubu Slavia Praha začali hrát hru zvanou „fotbal přes šňůru“, protože až později se nohejbal začal hrát přes síť. Tahle nová hra měla pravidla téměř shodná s volejbalem, ale hraje se nohama místo rukama a také se liší počtem hráčů, obvykle 1,2 nebo 3 na každé straně.

Více o historii

Nohejbalový kurt

Nohejbalový kurt je svými rozměry stejně velký, jako volejbalový. V naší hale je to tedy světle zelené pole ohraničené žlutými čarami. Podání pro nohejbal vytyčuje bílé „téčko“ z tenisového kurtu, před které musí míč při podání dopadnout.

Nemáte vlastní vybavení?

To vůbec nevadí! Půjčte si od nás profesionální nohejbalový míč za symbolických 50,–.

Pravidla

Dalo by se říci, že pravidla lze rozdělit na „profi“ a „hobby“ hru. Rozdíly mezi těmito variantami nejsou pro lajka až tak markantní, nicméně z hlediska obtížnosti hry jsou tyto rozdíly velmi podstatné.

Profi hra

  • Před odehráním míče přes síť na stranu soupeře se může míč dotknout země pouze 2× (počítáno včetně dopadu po podání) a to vždy jen v prostoru hřiště.
  • Před odehráním míče přes síť na stranu soupeře se může tým dotknout míče maximálně 3× (jeden dotyk s míčem musí být tedy bezprostředně ze vzduchu).

Hobby hra

  • Před odehráním míče přes síť na stranu soupeře se může míč dotknout země 3× (počítáno včetně dopadu po podání) a to i mimo vytyčený hrací prostor.
  • Před odehráním míče přes síť na stranu soupeře se může tým dotknout míče maximálně 3×.

Pro kompletní pravidla nohejbalu navštivte tento odkaz.

Trocha inspirace pro vaši hru